Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Join the forum, it's quick and easy

Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.
Feja Islame
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dashi me brire kater pellembe

Shko poshtë

Dashi me brire kater pellembe Empty Dashi me brire kater pellembe

Mesazh nga melika Thu Apr 22, 2010 6:46 pm

Nje njeri i pasur por doreshtrenguar kishte dhene fjalen: "Po te me jape Allahu nje femije do te beje kurban nje dash me brire kater pellembe".
Pas disa kohesh i lindi nje djale. Filloi te kerkonte gjithandej per nje dash me brire kater pellembe sepse deshironte te qonte ne vend fjalen e dhene, por nuk arriti te gjente dot nje te tille. Pyeti edhe gjithe dijetaret e fese por nuk i dhane dot nje zgjidhje. Me ne fund dikush i tha se Imam Ebu Jusufi mund t'i gjente nje zgjidhje. Pasaniku shkoi tek Imam Ebu Jusufi dhe i'u lut qe t'i gjente nje zgjidhje hallit te tij. Imam Jusufi qe e dinte se ishte doreshtrenguar i tha:
- Une mund te te gjej nje zgjidhje por kam nje kusht.
- Cfare kushti ke?
- Ti je i pasur, po ndertove kater shkolla per nxenesit e varfer dhe te ndertosh edhe kater dyqane per te plotesuar nevojat e ketyre kater shkollave, atehere une te zgjidh problemin.
Pasaniku e pranoik kete kusht. Diten e Bajramit Imam Ebu Jusufi solli nje dash normal dhe nje femije pese vjecar. I tha vogelushit qe te maste priret e dashit dhe dolen 4pellembe. Imam Ebu Jusufi tha:
- Ja ky eshte dashi qe ke premtuar ta besh kurban, sepse ti nuk ke cilesuar madhesine e pellembes.
Pasaniku e beri kurban dashi dhe mbajti fjalen per ndertimin e shkollave dhe dyqaneve.

melika
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 193
Points : 542
Reputation : 3
Data e Anëtarësimit : 15/04/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi