Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Join the forum, it's quick and easy

Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.
Feja Islame
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tregim shume interesant Flaka e qiriut

Shko poshtë

Tregim shume interesant Flaka e qiriut Empty Tregim shume interesant Flaka e qiriut

Mesazh nga melika Thu Apr 15, 2010 4:41 pm

Një herë një lagje të Stambollit e kishte përfshirë zjarri. Flakët e zjarrit arritën deri në shtëpinë e një pashai. Vajza e pashait e cila ishte shumë e bukur, trembet shumë nga zjarri dhe për të shpëtuar del në rrugë dhe fillon të ecë pa e ditur se ku shkonte, derisa arriti e sfilitur para një xhamie. Aty pranë pa një dritë dhe shkoi e u fut brenda. Në dhomë pa një nxënës i cili po mësonte në flakën e qiriut.

Nxënësi kur u pa i çuditur e pyeti:

- Kush je ti?... Përse ke ardhur?...
- Shtëpinë time e ka përfshirë zjarri. Të lutem më mbro mua këtë natë!
- Unë jam beqar, prandaj nuk mund ta kalosh natën këtu.
- E ku mund të shkoj unë në këtë natë të ftohtë dhe të errët dimri?...

Nxënësi e pa se nuk kishte zgjidhje tjetër, i dha vajzës ujë për të pirë, i tregoj asaj krevatin e tij që të flinte, ndërsa vet u kthye dhe vazhdoi të mësonte. Por, nuk po arrinte dot të përqendrohej në mësime. Vajza duke bërë një gjumë të trazuar ishte zbuluar. Shejtani i fut këtë mendim të keq në kokë: “Mos e humb këtë rast! Nuk të vjen më në dorë një vajzë kaq e bukur dhe një rast i tillë! Askush nuk të sheh dot...”

Por, e mblodhi veten shpejtë. Zgjati njërin gisht drejt flakës së qiriut dhe foli me vete: “Flaka e këtij qiriu të kujton zjarrin e Xhehennemit. Po i bëre gjë kësaj vajze të pafajshme do të digjesh!...”

Gishti i dogji shumë dhe kështu iu kthye sërish mësimit. Por, i njëjti mendim i ligë nuk po e linte rehat. Deri në mëngjes luftoi shumë me veten që t’mos i bindej shejtanit dhe kështu në flakën e qiriut dogji edhe disa gishta tjerë.

Në mëngjes, vajza u zgjua nga gjumi, u mbulua dhe filloi të ndjek fshehurazi veprimet e djalit. Kur zbardhi mirë mori një pallto nga djali e veshi e shkoi në shtëpi dhe i tregoi nënës së saj ngjarjen që i kishte ndodhur një natë më parë.

Kur e mori vesh edhe pashai ngjarjen, mori vajzën e tij në karrocë dhe shkuan në shtëpinë e nxënësit. Pashai kur e pa djaloshin me duart e lidhura, ngaqë ishte djegur mendoi: “Domethënë ky është djali për të cilin më tregoi vajza. Ka luftuar me nefsin e tij për të mos bërë ndonjë veprim të keq dhe për këtë ka djegur duart e tija...”

Shkoi tek nxënësi dhe i tha:

- Ky vend qëndron ende në kë këmbë në saje të edukatës së mirë të njerëzve si puna jote. Eja në shtëpinë time, ha, pi , fli dhe mëso aty...”

Në fund nxënësi edhe u martua me vajzën e pashait.

melika
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 193
Points : 542
Reputation : 3
Data e Anëtarësimit : 15/04/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi